ACE 2016 Presentations

ACE 2016 Presentations

Below are some of the presentations at the 14th annual ACE conference at University of Amsterdam in Amsterdam:

Parallel sessions I

Celesio/Sainsbury and Landbrokes/Coral
Chair: Bojana Ignjatovic (RBB)

Alistair Love and Ivan Olszak (CMA), Diana Jackson (CRA), Tomaso Duso (DIW) 

Joint slides


Telkom/BCX
Chair: Kurt R. Brekke (Norwegian Competition Authority)

Hardin Ratshisusu (Compcon), Helanya Fourie (Econex), Hamid Aghadadashli (Ecares, ULB) 

Helanya Fourie (Econex)


Verticals study
Chair: Jarig van Sinderen (ACM)

Alistair Campbell and Hugh Mullan (CMA), Avantika Chowdhury (Oxera), Salvatore Piccolo (U Cattolica, Milano) 


Plenary Session I

Passing on of Overcharges

Speakers:
Benoît Durand (RBB), Marc Ivaldi (Toulouse School of Economics), Szabolcs Lorincz (European Commission) and Giancarlo Spagnolo (Stockholm School of Economics).

Moderator:
Kate Collyer (CMA) 


Benoît Durand


Giancarlo Spagnolo


Parallel sessions II

Container Shipping
Chair: Bruno Jullien (TSE)

Massimo Motta (Barcelona GSE), Justin Coombs (Compass), Patrick Legros (Ecares, ULB) 

Massimo Motta


Ahold/Delhaize
Chair: Simon Robergs (Johannesburg U)

Griet Jans (BCA), Raphäel De Coninck (CRA), Jan Bouckaert (U Antwerpen) 

Jan Bouckaert


Deutsche Post
Chair: Gunnar Niels (Oxera)

Christina Strassmair (BKA), Rainer Nitsche (ECA), Cédric Argenton (TILEC) 

Christina Strassmair


Parallel sessions III

GE/Alstom
Chair: Kai-Uwe Kühn (UEA, CRA)

Daniel Coublucq (European Commission), Andrea Lofaro (RBB), David Martimort (PSE) 

David Martimort


Staatsloterij/De Lotto
Chair: Bert Stulens (BCA)

Peter Dijkstra (ACM), Roger van Engelen (AT Kearney), Maarten Pieter Schinkel (UvA) 


Energy market investigation
Chair: Georges Siotis (UC3M, Compass)

Nenad Njegovan (CMA), James Baker (Frontier), Vlaude Crampes (TSE) 

Claude Crampes


Plenary session II

Competition Issues in Big data

Speaker: 
Daniel Rubinfeld (University of California, Berkeley)

Discussed by Cristina Caffarra (CRA)
Moderator: Maarten Pieter Schinkel (University of Amsterdam) 

Daniel Rubinfeld


Parallel sessions IV

Capacity mechanisms
Chair: Arvid Fredenberg (Swedish Competition Authority)

Adina Claici and Lluis Sauri (European Commission), Christoph Riechmann (Frontier), Bert Willems (TILEC) 


FNAC/Darty
Chair: Pascale Deschamps (Oxera)

Sébastien Lecou (Autorité), Hélène Bourguignon (Mapp), Elena Argentesi (Unibo) 

Elena Argentesi


BT/EE
Chair: Matthew Bennett (CRA)

Paul Reeve (CMA), Andrew Swan (Compass), Lapo Filistrucchi (UniFi and TILEC) 

Andrew Swan


Lapo Filistrucchi


Plenary session III

The Role of Economics in Competition Cases: A Users' Perspective

Speakers:
Chris Fonteijn (ACM), Nicholas Levy (Cleary Gottlieb), Maria Eugenia Martins Ribeiro (European General Court)

Moderator:
Massimo Motta (Barcelona GSE) 


Best paper award and presentation

Michael D. Grubb (Boston College)